Geçmişte Grafik Tasarım

Grafik tasarım henüz bu adla adlandırılmadan önce; el broşürleri, ilk zamanlarda fotoğraflarla değil gravür baskılarla yapılmaktaydı. Ürünlerin veya etkinliklerin tanıtımını ve duyurusunu yapan afişlerde kendi içerisinde ayrı bir alan olarak değerlendiriliyordu. Bu alanlarda ilk çalışanlarda grafiker, grafik sanatçısı veya tasarımcı değil ressamlardı.

Grafik tasarım aslında insanın var oluşundan bu yana varlığını sürdüren ancak insanlar yani bizler tarafından keşfedilmeyi bekleyen bir dünya desem pekte yanlış olmaz çünkü olayı şöyle düşünmekte fayda var mesela ilk insanlar ateşi nasıl buldu? Ellerine aldıkları taşı yere vuruyorlardı veya duvarlara bir şeyler çizmek için duvara sürtüyor ve bu şekilde kıvılcımlar çıkarmış ve bir ot parçası üzerine düşerek yanmasına neden olmuştur.

İlk çağlardan bu yana mağaralarda duvarlara yapılan çizimler, ilk yazılı belgeler ve çeşitli alfabeler ortaya çıkmıştır. Mısırlıların piramitlerdeki hiyeroglif yazıları grafik tasarıma bir örnek olabilir. Aslında bunda ne alakası var diyebilirsiniz ama bunlar olmasaydı bugün belki de hiçbir gelişme gösteremeyebilirdik. Ne kadar ufak ama gelecek için bir o kadar gelecek için büyük bir şey.